10 грудня відзначається Міжнародний день прав людини
10 грудня відзначається Міжнародний день прав людини, день, встановлений Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй на честь ухвалення Загальної декларації прав людини в 1948 році. Цей знаковий документ закріплює основні права і свободи людини, визнаючи, що права людини є невід’ємною частиною людської гідності та існування.
Загальна декларація прав людини відіграла ключову роль у формуванні міжнародної системи прав людини, надихнувши на створення багатьох міжнародних стандартів і інструментів. До створення цього універсального документу не існувало ефективного та дієвого механізму захисту основоположних і невід’ємних прав людини. Особливо гострим стало питання захисту прав людини після Другої світової війни. Увесь світ тоді об’єднався заради однієї спільної мети - створення єдиної міжнародної системи захисту прав людини.
Генеральна Асамблея проголосила Загальну декларацію прав людини як загальний стандарт, якого повинні досягти всі народи та держави, з метою сприяння повазі до цих прав і свобод через освіту та національні та міжнародні прогресивні заходи. У Декларації підкреслюється, що кожна людина має всі права і свободи, закріплені в ній, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, майнового стану, народження чи іншого стану.
Україна, як держава-член Ради Європи, ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та протоколи до неї 17 липня 1997 р. Конвенція покликана забезпечити загальне та ефективне визнання прав людини, проголошених у Загальна декларація прав людини.
Міжнародний день прав людини – це день, який нагадує всім про гідність кожної людини, невід’ємність її громадянських, культурних, економічних, політичних і соціальних прав, а також необхідність захисту цих прав. Сьогодні Україна та світ загалом стикаються із серйозними викликами у дотриманні прав людини: тривалі конфлікти, тероризм та зневага до людської гідності, окупація частини території України росією, порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях, численні терористичні акти та військові конфлікти по всьому світу. Все це лише підкреслює необхідність колективних дій для захисту прав та основних свобод людини. Вкрай важливо, щоб суспільства об’єдналися для досягнення спільної мети захисту прав людини та створення безпечного та сприятливого середовища для всіх людей у всьому світі.