Красноріченська селищна військова адміністрація

Луганська область, Сватівський район

Програмою «Доступні ліки» вже скористалися 5 мільйонів українців

Дата: 12.12.2024 09:30
Кількість переглядів: 23

Фото без опису

Урядова програма реімбурсації «Доступні ліки» — це програма, завдяки якій люди з хронічними захворюваннями мають змогу отримувати необхідні ліки безоплатно або з частковою доплатою. Вона була впроваджена 2017 року для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків. Відшкодування вартості медичних препаратів здійснює Національна служба здоров’я України, яка з 2019 року адмініструє програму. 

За п’ять років державна програма «Доступні ліки» розширилися більше ніж удвічі. Вона продовжує діяти в період воєнного стану. Більш того, кількість лікарських засобів, які українці сьогодні можуть придбати безкоштовно або з певною доплатою, зростає.

За час існування програми:

  • майже 5 млн пацієнтів скористалися програмою «Доступні ліки». За цей період було виписано понад 76 млн рецептів;
  • НСЗУ відшкодувала аптекам за відпущені ліки понад 12, 6 млрд грн;
  • близько 15 тис. аптек в Україні відпускають «ДЛ». Цьогоріч до участі в програмі вдалося залучити ще 1 454 аптечних пунктів;
  • у 2024 році НСЗУ вже оплатила 4,7 млрд. грн. аптечним мережам, які є учасниками програми «Доступні ліки». У 2024 році на цю програму була запланована рекордна сума — 5,3 млрд грн;
  • середній рівень погашення рецептів від початку 2024 року становить 85%

Програма починалася з трьох напрямів: серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу, бронхіальна астма. На сьогодні програма включає дев'ять напрямів та тест-смужки. 30 вересня набрав чинності Наказ, яким Міністерство охорони здоров’я України затвердило оновлений реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення. До неї було додано більше торгових назв препаратів проти розладів психіки і поведінки, а також фентаніловий пластир для лікування болю і надання паліативної допомоги.

Загалом програма дає право отримати безоплатно чи з незначною доплатою ліки за рецептами пацієнтам, хворим на серцево-судинні захворювання, хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів, цукровий діабет І та II типу, нецукровий діабет, хворобу Паркінсона, розлади поведінки та психіки, епілепсію, а також для забезпечення пацієнтів лікарськими засобами у посттрансплантаційному періоді та для лікування болю й надання паліативної допомоги.

До програми реімбурсації наразі входить 589 торгові назви лікарських засобів медичних виробів, більше третини з яких - 208 (35,3%) є безоплатними, а препарати інсуліну відпускаються безоплатно або з доплатою в залежності від категорії пацієнта. Реєстр препаратів, які підлягають реімбурсації по програмі «Доступні ліки» оновлюється двічі на рік.

Усі пацієнти, зокрема військовослужбовці, які потребують амбулаторного лікування, можуть отримати лікарські засоби, що входять до програми «Доступні ліки», безоплатно або з невеликою доплатою.

Під час воєнного стану аптеки приймають електронні рецепти, а в зоні бойових дій — дійсні паперові рецепти. Із рецептом пацієнт має звернутися до аптеки, яка підписала договір із НСЗУ на відпуск ліків. Такі аптеки можна впізнати візуально. Вони мають на дверях наліпку «Тут є «Доступні ліки», а ті, де можна отримати інсулін, мають наліпку «+Інсуліни». Також можна зателефонувавши у контакт-центр НСЗУ за номером 16-77.

Загальна задоволеність програмою реімбурсації серед пацієнтів досягає 71%, 37% вважають, що програма покращила доступ до ліків, а 44% відзначили зменшення витрат на лікування завдяки «Доступним лікам».


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора